Czy futbol w Polsce to mocno przereklamowana dyscyplina ? Skąd bierze się fenomen piłki nożnej w kraju ? – www.mojapilka.pl

Czy futbol w Polsce to mocno przereklamowana dyscyplina ? Skąd bierze się fenomen piłki nożnej w kraju ?

Oficjalna prezentacja wszystkich partnerów sportowych, którzy wspierają blog piłkarski mojego autorstwa.
7 kwietnia 2017
Kluczbork – miasto żyjące piłką nożną. Dlaczego Miejski Klub Sportowy jest wizytówką Opolszczyzny ?
28 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Czy futbol w Polsce to mocno przereklamowana dyscyplina ? Skąd bierze się fenomen piłki nożnej w kraju ?

W swoich poprzednich wpisach poruszałem różne tematy, różne aspekty piłki nożnej w kraju. Tym razem chciałbym poruszyć temat przereklamowanej dyscypliny sportu jaką podobno jest piłka nożna. Na czym polega fenomen i moda na futbol w Polsce ? Dlaczego akurat w tą dyscyplinę sportu ładuje się większe fundusze niż w inne sporty drużynowe ? Postaram się jasno i precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania a także nieco bardziej rozwinąć swoje poglądy i myśli.

Polska to niespełna 40 milionowy kraj znawców piłki nożnej. Każdy widzi jak futbol ligowy tutaj wygląda, na jakim jest poziomie, co ze sobą reprezentuje. Nie trzeba być specjalnym znawcą tejże dyscypliny aby zgodnie przyznać, że chociażby nasza najwyższa klasa rozgrywkowa poziomem przypomina surowe mięso, które kompletnie nie da się zjeść a jeśli już to i tak są problemy ze strawnością. Zupełnie inaczej natomiast wygląda reprezentacja (ta seniorska z Lewandowskim na czele). Choć w głównej mierze prym w kadrze narodowej wiodą piłkarze grający za granicą to i tak reprezentacja uzupełniana jest zawodnikami występującymi w krajowej lidze. Potocznie nazywa się ich statystami ale są wyjątki od reguły (np. Pazdan czy Mączyński). Dlaczego o tym wszystkim mówię ? Sukcesy reprezentacji w ostatnim czasie, potężny awans w rankingu światowym to jest dobra a wręcz bardzo dobra wizytówka polskiego futbolu. Kolejną pozytywną informacją jest wreszcie po wielu latach oczekiwań awans polskiego klubu do elitarnej Champions League. I choć nasz klub spisywał się przeciętnie to i tak awansował z 3 miejsca w tabeli do Ligi Europy zostawiając za sobą w grupie Ligi Mistrzów Sporting Lizbonę. Jak było potem ? Chyba każdy wie. Ajax Amsterdam był zbyt wysokim progiem do przejścia. Zabrakło formy i kilku czołowych piłkarzy, którzy w okresie zimowym postanowili odejść z klubu ze stolicy Polski.

Sukcesy cieszą, napędzają koniunkturę piłkarską, dają impuls do działania i rozwoju futbolu. Natomiast trzeba zgodnie przyznać, że wiele, ale to wiele klubów piłkarskich w Polsce ma wciąż ogromne problemy na tle zarządzania, funkcjonowania. Potężne długi, zmiany właścicieli, fuzje, brak rozwoju i dobrej wizji przyszłości to tylko jedne z nielicznych aspektów, które demotywują i dają złe światło na polski futbol. Zauważalną, minusową tendencją w większości polskich klubów to ludzie rządzący, którzy nie mają bladego pojęcia o futbolu. Według mnie niszczą historię klubu, mają nawyki pseudo biznesowe, które nie działają na sport. Widać ogromny problem wielu klubów nie tylko w tych najwyższych klasach rozgrywkowych. Bardzo źle wygląda sytuacja finansowa klubów z drugiej, trzeciej a nawet czwartej ligi. Niżej schodzić nie będę bo nie ma sensu. Problemem jest przede wszystkim banknot NBP, którego zawsze brakowało i będzie brakować w kasie klubu. Nie ukrywajmy przecież, że większość prywatnych, polskich firm nie chce już inwestować w sport. Tendencja ta jest zauważalna z roku na rok coraz bardziej. Wiele klubów jest wciąż własnością miasta. Z kolei miasta najchętniej pozbyłyby się udziałów i odsprzedały taki klub prywatnemu inwestorowi. Niestety chętnych brakuje a jeśli już są to na krótko przejmują klub aby zaraz potem doprowadzić go do ruiny po czym miasto lituje się i z powrotem odbiera klub inwestorowi. Jednym słowem DRAMAT.

Polska piłka jest poniekąd przereklamowana ze względu na poziom sportowy. Próżno szukać dobrego meczu ligowego a jeśli już to trzeba śledzić rozgrywki na bieżąco. Fenomenem są małe kluby, które najczęściej mają oddanych i wiernych fanów. Nie ważne czy zespół gra dobrze czy źle to fani małego klubu zawsze są z drużyną. Coraz więcej fanów opuszcza duży klub (przykład Śląska Wrocław) ze względu na aspekt sportowy, ze względu na zawodników nie utożsamiających się z klubem. Tutaj znowu kłania się zarządzanie, które jest nijakie, bezpłciowe, bez idei, bez przyszłości, biegnące w ślepy zaułek o nazwie KŁOPOTY. Jedynym plusem tego wszystkiego są rosnące jak grzyby po deszczu akademie, szkółki piłkarskie. Jest ich teraz tak dużo, że próżno podobnych szukać w innych sportach drużynowych typu koszykówka, piłka ręczna czy siatkówka. Mimo to, ta ostatnia dyscyplina sportu w Polsce ma się całkiem nieźle i jest w Europie, a nawet na świecie postrzegana jako jedna z najlepszych. Dlaczego zatem piłka nożna mająca tak liczne ośrodki szkoleniowe w Polsce wciąż nie przekłada się na poziom sportowy choćby w Ekstraklasie ? Myślę, że trzeba poczekać jeszcze kilka dobrych lat za nim utalentowana młodzież zacznie rękami rozpychać się w najwyższych klasach rozgrywkowych. Przecież te ośrodki szkolenia futbolu w Polsce zapoczątkowane zostały jeszcze grubo przed wystartowaniem Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. To właśnie wtedy rozpoczęto budowę pięknych stadionów a co za tym idzie profesjonalnych ośrodków szkolenia. Miejmy nadzieję, że jakość piłki nożnej w kraju będzie się poprawiać, że mądre zarządzanie i odpowiednie finansowanie klubów także. Może w Polsce powinna wejść ustawa o odliczaniu sportowego podatku od dochodu przez sponsorów danego klubu, podobnie jak ma to miejsce w innych, czołowych ligach Europy. Z pewnością potrzebne są zabiegi kosmetyczne w krajowym futbolu. Na pewno potrzebne są daleko idące zmiany w kształceniu trenerów, działaczy klubów i wychowywaniu zawodowych piłkarzy w dobie nowoczesnej technologii. Na to wszystko potrzebny jest pomysł ludzi, którzy z pasją tworzyć będą wielki futbol. Bo przecież człowiek, który kocha swój zawód, robi coś z pasji i jeszcze na tym zarabia, nigdy więcej nie będzie musiał iść do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *