Futbol i powtórki video. Czas na nową technologię w piłce nożnej. – www.mojapilka.pl

Futbol i powtórki video. Czas na nową technologię w piłce nożnej.

Mecze charytatywne i ich znaczenie. Pomoc ważniejsza niż wynik.
13 grudnia 2016
Wywiad z Bartłomiejem Koniecznym. Były piłkarz o swojej nowej roli w karierze.
21 grudnia 2016
Pokaż wszystkie

Futbol i powtórki video. Czas na nową technologię w piłce nożnej.

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu najnowszej technologii związanej z powtórkami video w piłce nożnej. Z jednej strony fakt ten można zrozumieć a z drugiej informacja ta budzi pewne kontrowersje. Ja z kolei jestem zwolennikiem tej pierwszej tezy. Uważam, że prędzej czy później powtórki video będą wprowadzone. Podobnie zresztą było przy wprowadzaniu technologii za pomocą której sędzia główny i sędziowie liniowi mogą się ze sobą komunikować podczas meczu. Zdało to egzamin choć zdarzają się przypadki na polskich boiskach, gdzie sędziowie mają różną ocenę na temat przebiegu danej sytuacji. Nie zawsze ta komunikacja jest dobra ale z pewnością poprawiła się jakość.

Polski futbol z pewnością potrzebuje powtórek video, zwłaszcza w tych najwyższych klasach rozgrywkowych. Podczas piłkarskiej rundy jesiennej w Polsce miałem możliwość obejrzenia około 10 spotkań 1 ligi. Praktycznie każdy mecz budził kontrowersje. Największym problemem są sytuacje w polu karnym gdzie pada zagranie ręką lub przeciwnik pada na murawę w polu karnym jak zawodowy aktor, po czym sędzia reaguje jednoznacznie i wskazuje na „wapno”. Często też sędziowie gwiżdżą spalonego, którego w ogóle nie było. Rodzi się zatem pytanie: Po co te powtórki ? Odpowiedź jest jasna. Nie zawsze sędziowie dostrzegają to co zobaczą kamery. Nie zawsze tempo akcji na boisku przekłada się na czas reakcji sędziego. Piłka nożna to sport kontaktowy. I właśnie ta gra na pograniczu styku stwarza problemy sędziom w podjęciu słusznej decyzji. W ułamku sekundy sytuacja boiskowa się po prostu zmienia. Dlatego ważne jest aby ta nowa technologia była wdrażana powoli ale systematycznie. Jakiś czas temu w FIFA rozpoczęły się już odpowiednie testy związane z systemem do analiz video powtórek.

Prezes FIFA Gianni Infantino jest podobno entuzjastą pomysłu. Chce powtórek video już na najbliższym mundialu w Rosji. Technologia ta ma być wprowadzona najpóźniej w sezonie 2017/2018. Myśli się także o wprowadzeniu sędziego ds. video powtórek, który będzie analizował sporne sytuacje podczas meczu. Pomysł podobno jest taki, że sędzia będzie miał przed sobą trzy monitory. Jeden nadający mecz na żywo, a drugi z kilkusekundowym opóźnieniem, by w razie wątpliwości mógł błyskawicznie obejrzeć sytuację jeszcze raz. Najważniejszy ma być ten trzeci monitor ustawiony na wysokości wzroku. Na nim cały czas będzie leciał mecz, ale ekran ma być podzielony na cztery równe kwadraty. W tych kwadratach akcja pokazywana ma być z czterech kątów. Kamery na stadionach mają odpowiadać za poszczególne strefy boiska i zawsze będą podążać za akcją. Dodam tylko, że podobnie działa system goal-line technology, który sprawdza czy piłka przekroczyła linię bramkową. System ten sprawdza się i rokuje bardzo dobrze na kolejne lata. Powtórki video mają być dodatkiem i uzupełnieniem pracy sędziów.

Jasną sprawą jest to, że wszystkie najnowsze technologie już teraz obsługują mecze w najwyższych klasach rozgrywkowych nie tylko w Polsce ale i na świecie. Nadszedł podobno czas kiedy sędziego przestanie się weryfikować na podstawie źle podjętej decyzji. Teraz kamera i komputer wskażą błąd a sędzia ma iść drogą technologiczną. Oby tylko ta cała komputeryzacja nas nie zgubiła. Można z tego korzystać, nawet trzeba. Jestem do tego pozytywnie nastawiony. Natomiast nie wolno dać się zwariować. Trzeba tego typu rzeczy testować dłużej a na końcu dopiero odpowiednio wdrażać. Jestem za rozwojem piłki w Polsce a co za tym idzie także edukacją sędziów. Pamiętajmy jednak, że to nie PZPN będzie odpowiedzialny za wprowadzenie video powtórek a FIFA czy UEFA. To właśnie te federacje narzucają pewne standardy. Jeśli pozytywna decyzja zapadnie w najbliższym czasie, a wszystko na to wskazuje, wówczas przygotujmy się na video powtórki nie tylko na kanałach sportowych ale także na polskich stadionach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *