Handicap to powszechnie znane słowo wśród wielu miłośników obstawiania, ponieważ tego rodzaju zakłady są wręcz obowiązkowym punktem w ofercie każdego liczącego się bukmachera. Jak zatem działają selekcje handicapowe w piłce nożnej, kiedy mają zastosowanie
i jakie są ich rodzaje ? Zapraszam do lektury.
Wydawać by się mogło, że z zakładów handicapowych w futbolu korzystają jedynie bardziej doświadczeni gracze. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ tego rodzaju selekcje cieszą się również sporym zainteresowaniem wśród typerów młodszych stażem. W końcu to właśnie one pozwalają zwiększyć szanse na wygraną lub po prostu podnieść nie do końca satysfakcjonujący kurs. Co więc powinniście wiedzieć na temat handicapów ?
Co to jest handicap ?
Z definicji handicap oznacza po prostu zakład, w którym do wyniku końcowego wybranego meczu dodaje się lub odejmuje jednej z drużyn dodatkową wartość, czyli np. gole lub rzuty rożne. Oczywiście wspomniana wartość może zostać dopisana zarówno dla drużyny gospodarzy, jak i gości. Zadaniem handicapu jest nic innego jak wyrównanie szans rywalizujących ze sobą zespołów, co wiąże się z postawieniem zakładu na zwycięstwo silniejszej ekipy za wyższy współczynnik.
Co więcej, handicap pozwala również na obstawienie triumfu słabszej drużyny. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, ale także obarczone mniejszym kursem. Jak łatwo się domyślić, dodatnie handicapy zwykle tyczą się tzw. underdogów (taki zakład zwiększa ich szanse poprzez dodanie do wyniku gola lub goli), a z kolei ujemne przypisuje do faworytów (pomniejszenie ich szans przez odjęcia bramki lub bramek
Handicapy w piłce nożnej – dlaczego są wybierane ?
Większość typerów korzysta z zakładów handicapowych właśnie w przypadku piłki nożnej, co wynika z kilku powodów. Po pierwsze, to właśnie do meczów piłkarskich przypisanych jest najwięcej tego typu zakładów. Po drugie, futbol jest wręcz idealnym sportem do stosowania takich zakładów. W końcu praktycznie w każdej rundzie gier zdarzają się spotkania, w którym naprzeciw siebie stają drużyny o zdecydowanie innym potencjale.
Naturalnie handicapy mają swoją rację bytu również w innych dyscyplinach sportowych – ważne jest tylko to, aby rozstrzygnięcia w nich (zwycięstwo, remis lub porażka) opierały się na różnicy zdobytych punktach (bramkach) przez obu uczestników spotkania.
Jakie są rodzaje handicapów ?
W piłce nożnej i nie tylko rozróżnia się dwa główne rodzaje handicapów, czyli europejski i azjatycki. Różnią się one tym, że zakłady na handicap europejski są trzydrogowe, a więc obejmują one wygraną, remis i porażkę, natomiast selekcje na handicap azjatycki są dwudrogowe. Tym samym oba te handicapy zapewniają inny procent szans na wygraną – w przypadku handicapu europejski jest to 33, a azjatyckiego aż 50.
Istotne jest również to, że do ustalenia linii handicapu europejskiego używa się wyłącznie liczb całkowitych (np. +1.0, +2.0, – 1.0, – 4.0). Z kolei do określenia linii handicapu azjatyckiego możliwe jest sięgnięcie po liczby całkowite (np. +3.0), połówki (m.in. – 0.5, + 2.5) ale również ćwiartki (np. – 0.25, +1.75).
Przykłady piłkarskich handicapów
W celu kompleksowego potraktowania tematu zakładów handicapowych nie sposób nie wspomnieć o konkretnych przykładach takich selekcji. Na początku pochylmy się nad spotkaniem ligi angielskiej pomiędzy Arsenalem i Manchesterem United i europejskim typem handicapowym +1.0 bramki dla Kanonierów. Aby zatem ten zakład okazał się trafiony potyczka musi zakończyć się każdym zwycięstwem gospodarzy lub podziałem punktów.
Następnie przejść możemy chociażby do meczu Serie A, w którym naprzeciw siebie staną zespoły Salernitany i Napoli. W nim skupmy się na europejskim handicapie – 2.0 gole i zwycięstwie zespołu spod Wezuwiusza, który wyceniany jest średnio na kurs 3.00 (klasyczny zakład na zwycięstwo Napoli postawić można średnio za 1.33). Kiedy zatem taki typ okaże się trafiony? Tutaj sytuacja jest prosta, bo tylko w momencie, gdy klub, w którym pierwsze skrzypce gra Piotr Zieliński wygra spotkanie różnicą przynajmniej trzech trafień.
Na koniec przyjrzymy się jeszcze handicapom azjatyckim na potyczkę ligi hiszpańskiej między Atletico Madryt a Realem Valladolid. W tym wypadku skupmy się na zakładzie z handicapem na rzuty różne, a więc selekcji + 4.5 na przyjezdnych. W jakich okolicznościach nasz typ okaże się poprawny? Jeżeli przewaga w kornerach pomiędzy ekipą ze stolicy gospodarzy a przyjezdnych nie będzie większa niż pięć (po stronie drużyny ze stolicy Hiszpanii).
By wszystko było jasne spójrzmy jeszcze na pojedynek z polskiej ekstraklasy, w którym Legia Warszawa podejmie Lecha Poznań i zakład handicapowy – 0.25 na warszawiaków. Warto pamiętać, że w zakładach na ćwiartki stawka dzielona jest na pół na dwa pomniejsze zakłady, czyli w naszym meczu zakład będzie wygrany, gdy górą z tego starcia wyjdzie klub ze stolicy Polski. Remis skutkuje zwrotem połowy stawki, natomiast wygrana Kolejorza powoduje, że cały typ okazuje się przegrany.