Kim jest i czym zajmuje się skaut piłkarski ? – www.mojapilka.pl

Kim jest i czym zajmuje się skaut piłkarski ?

Jak wygląda piłkarski skauting w Polsce ?
21 listopada 2016
Pokaż wszystkie

Kim jest i czym zajmuje się skaut piłkarski ?

Zacznijmy może od podstaw, czyli od tego, że wszystkie kluby sportowe opierają swoje działania na autorskiej strukturze. Są kluby, które kierują się dobrym wzorcem a są kluby, które ten wzorzec dopiero budują. Najważniejszą rolę w klubie odgrywa zawsze zarząd, czyli ludzie, którzy dbają o wewnętrzne interesy klubu piłkarskiego. Często też bywają oni sponsorami, udziałowcami. Poniżej tej hierarchii są np. dyrektorzy sportowi, pracownicy od marketingu a dopiero potem trenerzy czy piłkarze. Na sukcesy klubu pracuje zatem spora grupa ludzi. Bardzo niewiele a właściwie w ogóle nie mówi się o skautach. Jest to zawsze temat tabu.

Kim właściwie jest skaut piłkarski ? Czym się zajmuje ? W wielu profesjonalnych klubach piłki nożnej skaut piłkarski pełni rolę obserwatora. Wyszukuje kandydata do gry w klubie, wnikliwie obserwuje mecze, sporządza raport zawodnika i ocenia potencjał danego piłkarza. Następnie skaut składa pełen, obszerny raport klubowi dla którego pracuje. W razie gdy klub jest zainteresowany zawodnikiem wówczas skaut ma za zadanie skontaktować się z nim, przedstawić ofertę i ogólne zasady współpracy. Warto również dodać, że wszelkie metody wyszukiwania piłkarzy ustala klub, zarząd lub utworzony w klubie specjalny pion skautingowy. Działalność skauta to wyszukiwanie nie tylko dorosłych już zawodników ale zwłaszcza młodych, utalentowanych, perspektywicznych piłkarzy. Ktoś kiedyś powiedział, że skaut to łowca młodych talentów. Zgadzam się z tym w 100%. Natomiast trzeba brać pod uwagę to, że w pracy skauta najważniejsze są detale, duża wnikliwość w szczegóły.

Według jednego ze znanych i najlepszych kiedyś skautów, Tonego Lucadello wyróżnia się cztery rodzaje skautów: Poor – działającego w chaosie, poszukującego przypadkowych meczy, Picker – szukającego wad i słabości zawodnika, Performance – skaut, który opiera raport piłkarza na tym co zobaczy w jego wykonaniu podczas meczu,  oraz skaut Projektor – czyli ten najbardziej zaawansowany skaut, przewidujący w jaki sposób dany zawodnik odnajdzie się w zespole i na jaki poziom w przyszłości może się wspiąć za np. 2 lata.

W obecnych czasach skauting się zmienia. W dobie technologii bardzo ważną rolę zaczynają odgrywać specjalne programy komputerowe. Oceniają one umiejętności i formę zawodnika, wykazują statystyki, parametry piłkarza pod określoną pozycję na boisku. Niestety, nic nie odda naocznej obserwacji meczu na żywo poprzez wysłannika klubu. Za nim wprowadzi się ułatwienie w postaci programu komputerowego (zwykle nie taniego), to warto najpierw sporządzić notatki podczas meczu, zrobić raport zawodnika, obejrzeć go minimum trzy  lub cztery  razy aby móc wyrobić sobie pewną podstawową opinię na jego temat. Dla przykładu Roberta Lewandowskiego skaut z BVB obserwował co najmniej pięć razy podczas meczu ligowego. Następnie Borussia złożyła ofertę transferową klubowi z Poznania i Robert trafił do niemieckiej Bundesligi. Jak potoczyła się dalsza kariera Roberta chyba każdy już wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *