Najnowsze technologie w piłce nożnej. Jaką rolę w sztabie szkoleniowym pełni analityk sportowy ? – www.mojapilka.pl

Najnowsze technologie w piłce nożnej. Jaką rolę w sztabie szkoleniowym pełni analityk sportowy ?

Obraz polskiej piłki po Mundialu. Czy nowy selekcjoner posiada wystarczająco dużo wody aby ugasić pożar ?
15 lipca 2018
Polski futbol w pigułce – czyli jak „zniechęcić” pasjonata piłki nożnej do pracy w klubie sportowym ?
25 października 2019
Pokaż wszystkie

Najnowsze technologie w piłce nożnej. Jaką rolę w sztabie szkoleniowym pełni analityk sportowy ?

Piłka nożna to dziś bardzo zautomatyzowana dyscyplina sportu. W topowych klubach europejskich dział analiz jest tak dobrze rozbudowany, że czasem przyprawia to o pozytywny ból głowy. Ponadto w takim dziale potrafi pracować kilkanaście osób. Bardzo często taki dział jest także ściśle powiązany z działem skautingu. Najbardziej rozwiniętym klubem pod tym względem jest FC Barcelona. Bardzo dobrze takie działy analiz i skautingu funkcjonują w klubach na Wyspach Brytyjskich czy w Niemczech. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie tylko kluby zagraniczne z najwyższych klas rozgrywkowych korzystają z pracy analityków ale bardzo często także kluby pierwszoligowe czy drugoligowe. I tutaj pojawia się tzw. śmiech przez łzy, bo w Polsce ten akurat temat jest raczkujący – podobnie jak skauting.

W ostatnim czasie zauważyłem jednak znaczny progres edukacyjny w szkoleniu czy uświadamianiu na czym polega futbol a nawet biznes piłkarski. Oprócz produkowania i kreowania ludzi w zawodzie piłka nożna, bardzo często pojawia się temat nowoczesnych technologii. I choć wciąż jest tego zbyt mało, to aspekt ten nabiera rumieńców. Dla mnie aż tyle rumieńców, że przed paroma laty na poważnie zainteresowałem się tym tematem. Nisza w dziale analiz i skautingu jest wciąż ogromna, ale jeśli ktoś marzy o pracy w klubach z ekstraklasy to lepiej niech zejdzie na ziemię, bo to nie takie proste. Dlaczego ? Bez znajomości nie wjedziesz „buldożerem” do klubu. Bez kontaktów i człowieka „plecaka” nie przerzucisz swoją „koparką” tyle piasku ile byś zechciał. To taki kolokwializm, ale jakże trafny. Trzeba natomiast uzbroić się w cierpliwość, bo według moich obserwacji rynek piłkarski w Polsce wciąż się zmienia i za chwilę kluby wręcz lawinowo będą prowadziły rekrutację na stanowisko analityka czy skauta. Czasy, gdzie wysyła się tradycyjne CV w nadziei o lepszą pracę na etacie dopadną także i futbol.

Jestem pasjonatem futbolu a wszelkie detale związane z tą dyscypliną sportu bardzo mnie kręcą. Zwłaszcza jeśli mowa o meczach, statystykach, obserwacji najmniejszych szczegółów podczas spotkania. Aktualnie pełnię funkcję analityka w klubie 4-ligowym. Opracowałem swój autorski system pracy na którym polegam. Oczywiście w ostatnim czasie modyfikowałem swoje analizy, ciągle coś dodawałem, usuwałem, zmieniałem. Doszły do tego także wnikliwe analizy video do których wcześniej nie przywiązywałem wagi, bo uważałem, że spotkanie na żywo może powiedzieć znacznie więcej niż obraz z ekranu, który jest spłaszczony. Nie mniej jednak raport po meczu jaki sporządzam jest ściśle powiązany z moją obserwacją oraz szerokimi statystykami sporządzanymi podczas meczu.

Warto dodać, że rzadko korzystam z programów, które same wszystko optymalizują, natomiast nie wykluczam, że jeśli uda się kiedykolwiek pracować w wyższej lidze, wówczas taki program wdrożę na stałe. Poniżej prezentuję moją przykładową analizę przeciwnika opracowaną w formie opisu na podstawie banku zebranych informacji oraz materiałów video najbliższego rywala. Na końcu zamieszczam również mój końcowy raport meczowy w formie szerokich statystyk. Do tego raportu zwykle dołączam swój krótki opis i recenzję z meczu. Warto dodać, że statystyki podzielone są na połowy a na koniec dodaję także wnioski i podsumowania liczbowe. O całej reszcie wspomniałem wcześniej. Mam nadzieję, że może kogoś zainspiruje do pełnienia ciekawej i ekscytującej pracy analityka.

ANALIZA PRZECIWNIKA
Najbliższy rywal:
Data:
Miejsce w tabeli:
Zgromadzone punkty:
Dotychczasowe mecze ligowe – bilans łączny:
Mecze u siebie – bilans:
Mecze wyjazdowe – bilans:
Ilość strzelonych bramek:
Ilość straconych bramek:
Ilość strzelonych bramek u siebie:
Ilość straconych bramek u siebie:
Ilość strzelonych bramek na wyjeździe:
Ilość straconych bramek na wyjeździe:

Gra w ataku:
Gra w obronie:
Mocne strony:
Słabe strony:
Analiza pressingu:
Faza przejściowa – z obrony do ataku:
Faza przejściowa – z ataku do obrony:
Bank informacji dodatkowych:


RAPORT MECZOWY

Data:
Godzina:
Mecz:
Skład wyjściowy:
Ławka rezerwowych:
Formacja:
Wynik:

*Analiza/Statystyki:
posiadanie piłki (%) =
wszystkie podania =
podania krótkie/wymienność =
długie podania =
podania do tyłu =
prostopadłe podania =
niecelne podania =
celne podania =
straty piłki =
gra na jeden kontakt =
przechwyt / odbiór piłki w środkowej strefie =
przechwyt / odbiór piłki na połowie przeciwnika =
przechwyt / odbiór piłki na swojej połowie =
dośrodkowania z akcji =
strzały na bramkę =
strzały z dystansu =
rzuty wolne/stałe fragmenty gry =
rzuty rożne =
rzuty z autu =
popełnione faule =
pozycja spalona =

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *