Piłkarski skauting w Polsce. Czy nasze kluby poważnie do tego podchodzą ? Dla kogo to plan priorytetowy a dla kogo to plan B ? – www.mojapilka.pl

Piłkarski skauting w Polsce. Czy nasze kluby poważnie do tego podchodzą ? Dla kogo to plan priorytetowy a dla kogo to plan B ?

Mistrzostwa Świata w Rosji coraz bliżej. Co wiemy po meczach towarzyskich z Nigerią i Koreą Południową ?
2 kwietnia 2018
Polska na Mundialu w Rosji. Czyli co wiemy a czego jeszcze nie wiemy po meczu z Senegalem ?
21 czerwca 2018
Pokaż wszystkie

Piłkarski skauting w Polsce. Czy nasze kluby poważnie do tego podchodzą ? Dla kogo to plan priorytetowy a dla kogo to plan B ?

Dziś trudno jest zdefiniować czy skauting w Polsce w ogóle istnieje.  Jeśli tak to z pewnością pod inną nazwą. Są jednak kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, które zatrudniły już ludzi do obserwacji zawodników i są to informacje, które posiadam z pierwszej ręki. Do takich klubów z pewnością można w tej chwili zaliczyć Lech Poznań, który zresztą posiada przegląd własnego regionu od kilku lat. Podobną drogę ma obraną Zagłębie Lubin, który wręcz monitoruje na stałe Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Całkiem nieźle ostatnimi czasy wygląda to także w Pogoni Szczecin – województwo Zachodniopomorskie rośnie wręcz w siłę. Równie dobrze wygląda to w Górniku Zabrze, gdzie wielu piłkarzy obecnej kadry pochodzi z najbliższego regionu. Widać, że w Zabrzu stawia się na młodzież i widać, że ta młodzież świetnie się odpłaca.

Warto to raz jeszcze przypomnieć – dla porównania na Wyspach Brytyjskich każdy klub z najwyższych klas rozgrywkowych np. Premier League czy Championship ma co najmniej kilku lub kilkunastu skautów. W takim klubie jak chociażby Manchester City skautów jest nawet kilkudziesięciu. Część z nich pracuje na pełnym etacie a pozostała część na połowę etatu.  Jest też spora liczba ludzi, ekspertów, koneserów piłki, zagorzałych kibiców, którzy współpracują z klubami na Wyspach Brytyjskich. W zamian za to otrzymują wiele korzyści w postaci np. kolacji rodzinnej w klubowej restauracji przeznaczonej tylko dla piłkarzy i sztabu szkoleniowego, oryginalnego sprzętu piłkarskiego czy wejściówek VIP na mecze ligowe. Forma gratyfikacji dla takiej osoby za sporządzenie dobrego raportu potencjalnego piłkarza klubu jest szeroka. Liczy się współpraca, chęć rozwoju, dobry i rzetelny kontakt, zaufanie. Przykładów gdzie skauting naprawdę stoi na wysokim poziomie jest wiele.

W najbliższym czasie, bo 23 czerwca w Warszawie odbędzie się wielki test-mecz organizowany przez twórcę piłkarskiego projektu „Ty też masz szansę” Emila Kota. Jakiś czas temu publikowałem bardzo obszerny wywiad z Emilem, który w Anglii prowadzi klub PFC Victoria London, złożony w głównej mierze z polskich piłkarzy. Test mecz odbywa się raz do roku a uczestnikami są zawodnicy, którzy byli monitorowani w ostatnich miesiącach przez skautów organizacji „Ty też masz szansę”. Warto dodać, że piłkarze (głównie z czwartych lig) byli wyselekcjonowani i skrupulatnie raportowani przez obserwatorów tejże organizacji, działającej zresztą jako non-profit. Na testy zaproszono 44 zawodników spośród których zostaną rozegrane dwa spotkania kontrolne. Podczas testów będą obecni trenerzy, skauci, wysłannicy klubów z wyższych klas rozgrywkowych w Polsce. Nad dostarczeniem narybku piłkarskiego przez ostatnie półrocze czuwało kilkadziesiąt osób w tym twórca i autor projektu – wcześniej wspomniany Emil Kot. Jak widać w żmudnym procesie tworzenia tego typu siatek skautingowych coś zaczyna się w końcu dziać. Chciałbym aby oprócz Lecha, Zagłębia, Pogoni czy Górnika także inne kluby poszły podobną drogą.

Piłka nożna w Polsce tak naprawdę jeszcze raczkuje, stawia pierwsze kroki pod względem profesjonalnego skautingu. Wciąż brakuje przeglądu regionu. Nie ogląda się niższych klas rozgrywkowych. Zawodnicy zazwyczaj ściągani są do klubów z polecenia, bo taka jest wizja trenera. Często też ściąga się zawodników znanych z wcześniejszej pracy z trenerem lub mówiąc krótko i rzeczowo – po znajomości. Nie wspominajmy nawet o zagranicznym szrocie. Klubom w Polsce brakuje stylu, wypracowanego modelu gry pod który dobiera się określonych piłkarzy. Młodzież szkolona w przeróżnych akademiach podlegających danemu klubowi musi wybrać inną drogę. Nie ma stworzonych struktur na zasadzie szczebel po szczeblu, aż do drużyny seniorów. Zbyt często nie ma w tym wszystkim żadnej koncepcji. Zamiast stawiać na rozwój długofalowy, który zaprocentuje za pewien czas, to na siłę wprowadza się ciśnienie wynikowe. Liczy się „tu i teraz” , a piłka nożna to przecież inwestycja przyszłościowa.

Szukasz markowego sprzętu sportowego ? Zapraszam do sklepu www.nike.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *