Wywiad z twórcą projektu Scouter.pl – Karol Zniszczoł w obszernej rozmowie o analizie gry i taktyce piłkarskiej. – www.mojapilka.pl

Wywiad z twórcą projektu Scouter.pl – Karol Zniszczoł w obszernej rozmowie o analizie gry i taktyce piłkarskiej.

Dokąd zmierza Śląsk Wrocław ? Czy klub o wielkiej tradycji utrzyma się w najwyższej klasie rozgrywkowej ?
19 maja 2017
Wywiad z Jakubem Śpiegowskim. Autor projektu piłkarskiego „PNDD” w ciekawej rozmowie o szkoleniu najmłodszych adeptów futbolu i nie tylko.
12 czerwca 2017
Pokaż wszystkie

Wywiad z twórcą projektu Scouter.pl – Karol Zniszczoł w obszernej rozmowie o analizie gry i taktyce piłkarskiej.

Karol Zniszczoł
Urodzony 12 kwietnia 1994 w Rybniku. Młody ojciec i szczęśliwy mąż. Piłka nożna to jego życie. Bez niej nie oddycha i nie funkcjonuje. Tak mówi. Zajmuje się analizą gry. Wszędzie widzi romby, trójkąty, piłki i padające bramki. Posiada dyplom trenera piłki nożnej z licencją UEFA B, ale już niebawem przeskoczy na licencję UEFA A. Widać u niego pełne zaangażowanie i pasję w tym co robi. Ma jasno określony cel i tego się trzyma. Człowiek z głową pełną pomysłów i pełnego profesjonalizmu. Takich młodych ludzi lubię i szanuję. Zwłaszcza jeśli są „normalni”  i mają coś ciekawego do przekazania. Zachęcam do czytania 😉

Skąd pomysł na stworzenie nowego projektu piłkarskiego własnego autorstwa ?
Co zadecydowało, że postanowiłeś wykonać taki a nie inny ruch ?

K: Nie ukrywam, że praca na własny rachunek i nazwisko zdecydowanie bardziej mi odpowiada niż etat całkowicie nie związany z futbolem. Od jakiegoś czasu próbowałem stworzyć własny projekt, miałem wiele pomysłów, później je weryfikowałem i ostatecznie padło na Scouter. Robię w życiu to, co sprawia mi przyjemność i jednocześnie próbuję to monetyzować. Wartością dodaną są również zdobyte różnego rodzaju kontakty, które być może pomogą mi w przyszłości na mojej ścieżce trenerskiej.

Dlaczego akurat zająłeś się aspektem związanym z taktyką czy analizą piłkarską ?  Skąd wzięła się idea tej właśnie tematyki ?
K:
Od zawsze był to temat, który interesował mnie w piłce nożnej szczególnie. Czuję się w tym dobrze, dzięki analizom rozwijam się jako trener, poznaję pewne mechanizmy zachodzące w trakcie gry i po prostu coraz lepiej rozumiem futbol.

Jesteś również autorem bloga taktycznego i wcześniej już wspomnianego Scouter’a. Czego mogą oczekiwać kluby piłkarskie w Polsce zwłaszcza od tego drugiego projektu ?
K:
Scouter to działalność wielokierunkowa. Klubom oferujemy przede wszystkim raporty na temat gry przeciwnika w formie prezentacji z opisem i klipami wideo oraz analizę wideo gry własnego zespołu, dodatkowo też przygotowujemy raporty statystyczne z meczów. Drugim kierunkiem jest współpraca indywidualna z zawodnikami – tutaj chcemy pomóc piłkarzom w rozwoju poprzez analizę wideo ich gry, dostarczenie im raportów statystycznych ze swoich występów oraz proponując im dodatkowe zajęcia indywidualne. W chwili obecnej funkcjonuje jedna „Akademia Scoutera” w której młodzi adepci doskonalą swoje umiejętności oraz są nauczani nowych konceptów.

Czy z tej oferty już ktoś korzysta ?  Jeśli tak to jakie kluby ?  Czy mógłbyś je wymienić ?
K:
Do tej pory skupialiśmy swoją uwagę na zdobywaniu kontaktów i oferowaniu swoich raportów w zamian za informacje zwrotne, tak by lepiej zrozumieć potrzeby sztabów szkoleniowych i dopracować produkt. W kilku klubach mieliśmy bardziej zaawansowane rozmowy, trenerzy bardzo pozytywnie reagują na nasze propozycje i wysoko oceniają naszą pracę w związku z czym z dużą nadzieją czekamy na rozwój wydarzeń. Głęboko wierzę, że w przyszłym sezonie będziemy mogli się pochwalić współpracą z klubem na wysokim poziomie rozgrywkowym w Polsce, bo mimo, że oficjalnie nazwy klubu nie możemy wymienić to malutką cegiełkę do jednego awansu udało nam się dołożyć.

Ktoś ci obecnie pomaga w realizacji Scouter’a ?  Czy planujesz stworzenie konkretnego sztabu ludzi od piłkarskich analiz  ?
K:
Na początku projekt uruchamiałem tylko i wyłącznie swoimi siłami, ale dzięki Scouterowi odnowiłem kontakt z Markiem Zagórskim, którego miałem okazję poznać podczas jednego z konwentów Football Academy. Dziś Marek pomaga mi w przygotowywaniu raportów oraz w nawiązywaniu relacji z klubami. W końcówce tego sezonu w roli analityka wspiera również 3-ligową Stal Brzeg. Po tym jak dołączył on do projektu udało się postawić kolejny krok i zdaję sobie sprawę, że z biegiem czasu, gdy uda nam się poszerzyć nieco skalę działalności, będziemy musieli wzmocnić swój zespół o kolejne osoby.

Jak w tej chwili wygląda Twoim zdaniem rynek piłkarski w kraju pod względem analityków ?  Czy przybywa ludzi, którzy chcą uczyć się zawodu analityka gier sportowych ?
K:
Mam wrażenie, że w ostatnim czasie rośnie znaczenie analizy w polskiej piłce i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to element, który pomaga rozwijać własny zespół i wspierać proces przygotowań do najbliższego meczu dając wiele informacji na temat przeciwnika. Myślę też, że w niedalekiej przyszłości coraz więcej klubów będzie miało w swoich strukturach działy analiz, albo chociaż analityków w sztabach.

A w jaki sposób odniesiesz się do piłkarskiego skautingu w Polsce ?  Czy skauci powinni korzystać z wiedzy analityków, czy jest to wręcz zupełnie inna funkcja ?
K:
Nie widziałem od środka nigdy żadnego działu skautingu w Polsce, więc nie czuję się na tyle, by móc wyrokować w tej sprawie. Wydaje mi się, że skauting też będzie taką odnogą w polskiej piłce, która wkrótce bardzo mocno może się rozwinąć.

Jak oceniasz poziom polskiej piłki ?  Mam tu na myśli najwyższą klasę rozgrywkową oraz np. Nice 1 ligę. Czy zauważasz jakikolwiek progres rozwojowy ?
K:
W Ekstraklasie jest coraz więcej zespołów, które mają swój pomysł na grę i te zespoły grając konsekwentnie popularne „swoje” zdobywają sporo punktów, ale z drugiej strony wciąż jeszcze często decyduje tzw. „dyspozycja dnia”. Z kolei 1 Liga to zdecydowanie rozgrywki bardziej fizyczne, są zespoły, które chcą grać w piłkę i można je z przyjemnością oglądać, ale niestety nie zawsze daje to punkty.

Co byś najchętniej zmienił w polskiej piłce gdybyś oczywiście mógł ?  Jakie kluczowe decyzje podjąłbyś aby np. zbliżyć się jakością futbolu do Bundesligi czy chociażby Premier League ?
K:
Przede wszystkim mocno postawiłbym na edukację trenerów, bo to im powierza się misję szkolenia nowych Lewandowskich. Trenerzy niech edukują rodziców i wspólnie niech tworzą środowiska sprzyjające do rozwoju zawodników. Proste. Ale często jest tak, że te najłatwiejsze rozwiązania są najtrudniejsze, albo najmniej widoczne i szukamy cudów, chcemy kopiować jakieś belgijskie czy austriackie systemy, a wystarczy dać trenerom odpowiednie narzędzia w postaci wiedzy i niech sobie każdy trener sam tworzy swój własny system pracy. Rynek zweryfikuje.

Jakie posiadasz plany i cele do zrealizowania w najbliższym czasie ?
K:
Może nie w najbliższym czasie, bo mam jeszcze 17 lat na realizację tego celu, ale chciałbym najpóźniej w wieku 40 lat pracować jako pierwszy trener w Ekstraklasie. Wszystkie kroki które stawiam obecnie i postawię niebawem są krokami właśnie w tym kierunku. Cele na rok 2017 to (nie zdradzając wszystkiego) ukończenie pozytywnym wynikiem na egzaminie rozpoczętego niedawno kursu UEFA A oraz rozwój Scouter’a i bycie lepszym trenerem, mężem i ojcem każdego dnia.

Dziękuje za rozmowę.
K:
Ja również dziękuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *