Wywiad z Leszkiem Nowosielskim. Były reprezentant Polski o swojej sytuacji i piłkarskich planach na przyszłość. – www.mojapilka.pl

Wywiad z Leszkiem Nowosielskim. Były reprezentant Polski o swojej sytuacji i piłkarskich planach na przyszłość.

Wywiad z Waldemarem Gancarczykiem. Piłkarz beniaminka II ligi o swojej grze w Odrze Opole.
22 grudnia 2016
Rozmowa ze skautem klubu Reading FC. Michał Opiłka o polskim skautingu i nie tylko.
3 stycznia 2017
Pokaż wszystkie

Wywiad z Leszkiem Nowosielskim. Były reprezentant Polski o swojej sytuacji i piłkarskich planach na przyszłość.

Leszek Nowosielski
Polski piłkarz urodzony w Opolu. Rocznik 1992. Wychowanek Rodła Opole a następnie Odry Opole. Były zawodnik takich klubów jak Ruch Zdzieszowice, Warta Poznań, MKS Kluczbork i GKS Bełchatów. Były reprezentant Polski kadry U-18, U-19 oraz U-20. Mierzy 182cm wzrostu i od lat występuje na pozycji pomocnika. Obecnie piłkarz szkockiego Turriff United FC. Do Leszka dotarłem całkiem przypadkowo ale pozwoliłem sobie na kilka pytań. Wyszedł z tego całkiem fajny wywiad. O polskim futbolu i nie tylko, w roli głównej – Leszek Nowosielski. Zachęcam do czytania.

Gdzie się podział Leszek Nowosielski ?  Ostatni raz na polskich boiskach było Cię widać w 2014 roku kiedy byłeś zawodnikiem 2-ligowego wówczas MKS-u Kluczbork. Co teraz się z Tobą dzieje ?
Witam. No tak zniknąłem trochę z radarów. Szczerze powiedziawszy byłem trochę zmęczony i rozczarowany ciągłymi wypożyczeniami z Bełchatowa z którym miałem ważny kontrakt a nie mogłem go rozwiązać z różnych przyczyn. Dlatego gdy wypełniłem kontrakt to poczułem, że jest to dobry moment aby wyjechać i zacząć wszystko od nowa. Na spokojnie skupić sie na swoich mankamentach i zmienić je w zalety póki jest na to czas i większa świadomość niż wcześniej, kiedy nie wszystkie uwagi zawsze do mnie trafiały.

W lutym skończysz 25 lat. Szkocja to chyba nie ostatni przystanek w Twojej przygodzie z piłką ?
No tak, nie jestem już co prawda młodym, zdolnym zawodnikiem ale wierze, że jest to tylko przystanek i krok w kierunku aby wrócić mocniejszym na najwyższy poziom. Wiem, że jestem ambitny i ciężką pracą na boisku uda mi się osiągnąć założony wcześniej cel.

Dlaczego akurat ten kierunek ?  Czemu właśnie Szkocja ?
Na pewno jednym z czynników był język, który chciałem podszkolić. Kolejna sprawa to futbol brytyjski jest nastawiony przede wszystkim na walkę w powietrzu i grze w defensywie a to nigdy nie było moją mocną stroną, dlatego jeśli do moich umiejętności piłkarskich, które jakieś tam podobno są dodam te elementy to z pewnością pomoże mi to w przyszłości w znalezieniu odpowiedniego klubu.

Grasz obecnie w klubie Turriff United FC. Wcześniej w Montrose FC. Jak trafiłeś do tych klubów ?   Które to poziomy rozgrywek ?
Przed wyjazdem zakończyłem współpracę z firmą menadżerską, która mnie reprezentowała i szukałem klubu na własną rękę. Był to środek rundy dlatego poprzez znajomego udało sie zaczepić w Montrose FC. Wtedy był to 4 poziom rozgrywkowy. Niestety czekałem jako zawodnik na rejestracje ponad miesiąc i w tym czasie mogłem jedynie trenować. Sam dojazd pochłaniał mi kilka godzin plus fakt, że rozgrywają mecze i trenują na sztucznej nawierzchni starej generacji sprawił, że postanowiłem zrezygnować i podpisałem kontrakt z Turriff United FC. Jest to miejscowość w której mieszkam z narzeczoną. Turriff to drużyna z Highland League. Zawsze była to zamknięta liga utworzona przez duże prywatne firmy, które ściągały zawodników nawet z najwyższej klasy rozgrywkowej. Dopiero od tamtego roku związek sprawił, ze można z tej ligi normalnie awansować.

Grałeś w Polsce w takich klubach jak wspomniany wcześniej Kluczbork czy Warta Poznań oraz GKS Bełchatów. Byłeś także reprezentantem Polski kadr młodzieżowych. Nie chciałbyś wrócić i spróbować sił ponownie w tutejszych ligach ?
Na pewno planuje wrócić ale myślę, że to jeszcze nie jest ten czas. Widzę, ze dzięki temu wyjazdowi moja gra wygląda dużo lepiej. Poznałem wielu ludzi, którym dużo zawdzięczam i mam nadzieje, że w najbliższym czasie uda sie znaleźć klub na satysfakcjonującym poziomie.

Pamiętasz jeszcze mecz U-20 pomiędzy Polską a Niemcami z 2011 roku rozgrywanym w Brzegu ? Ofensywę napędzałeś wtedy wspólnie z Rafałem Wolskim i Michałem Żyro. Świetnie współpracowaliście na boisku. Wygraliście to spotkanie 1:0. Utrzymujesz z którymś z nich kontakt ?
Tak, doskonale pamiętam ten mecz. Wygrać w tamtym czasie z Niemcami nie było łatwo a nam sie ta sztuka udała, szczególnie, że pochodzę z Opola, więc rodzina i znajomi mogli obejrzeć to spotkanie na żywo. Co do Rafała i Michała to obecnie nie utrzymujemy kontaktu ale mam nadzieje, że będzie okazja spotkać się kiedyś i jeszcze powspominać.

Oglądałem ten mecz reprezentacyjny z trybun. Zagrałeś przyzwoicie. Nie tęsknisz za spotkaniami o wyższe cele ?
Dzięki. Na pewno nie był to jeden z lepszych moich meczy ale tak jak powiedziałeś, co najmniej przyzwoity. Bardzo tęsknie za takimi spotkaniami. Niedawno trafiliśmy w Pucharze Szkocji na FC Hibernian, który występował w tym roku w europejskich pucharach i miło było przypomnieć sobie grę przeciwko tym najlepszym. Spotkanie niestety przegraliśmy ale udało mi sie pokazać z dobrej strony. W piłce bardzo często decyduje szczęście. Niekiedy sam talent i ciężka praca nie wystarcza, ale wiem, że trzeba robić swoje a karta kiedyś się odwróci.

Co myślisz o szkoleniu młodzieży w Polsce ?  Czy jakość tego szkolenia można porównać z tym co jest na Wyspach Brytyjskich ?
Szkolenie młodzieży w Polsce na pewno weszło na wyższy poziom, powstało wiele szkółek, akademii, czy popularnych ostatnio indywidualnych treningów. Trenerzy sami chcą się szkolić jeżdżąc na zagraniczne staże, poznają nowe metody pracy. Sam jestem trenerem młodzieży w moim klubie. Trenuję kadrę zawodników U-11. Widzę jak działają inne kluby. Związek organizuje wiele bezpłatnych szkoleń dla trenerów. Myślę, że nie ma już tak dużej różnicy szkoleniowej pomiędzy Wyspami Brytyjskimi a Polską.

Co myślisz o piłkarskim skautingu ? Na zachodzie siatki skautingowe prężnie się rozwijają. A w Polsce ?
Mogę odpowiedzieć z własnej perspektywy. W Szkocji największe kluby dbają o to żeby wyłapać najzdolniejszych zawodników jak najszybciej. Bardzo często widuje na meczach U-11 skautów z wielu klubów. Najzdolniejszych zapraszają na treningi, organizują spotkania dla zawodników i ich rodziców. Dbają o to aby nie trzeba było płacić za nich dużych pieniędzy. Ciężko mi powiedzieć jak jest teraz w Polsce. Natomiast przed moim wyjazdem kluby raczej ufały agentom, którzy oferowali im swoich piłkarzy. Zawodnik bez agenta raczej stał w Polsce na straconej pozycji. Nie każdy klub stać było wtedy na skauta, nie wspominając o porządnej siatce skautingowej.

Jakie są Twoje sportowe plany na najbliższą przyszłość ? 
Na pewno chciałbym znaleźć klub w jak najwyższej lidze. Wykorzystywać każdy dzień na to by stawać sie lepszym zawodnikiem. Na 100% chcę wrócić do Polski jako lepszy piłkarz i pokazać swoją wartość.

Źródło zdjęć: www.turriffunited.co.uk , www.opole.sport.pl

terrif   15542080_10154397355063318_527777309088492030_n

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *