Obserwacja zawodnika przez skauta. Jak wygląda ocena piłkarza ? – www.mojapilka.pl

Obserwacja zawodnika przez skauta. Jak wygląda ocena piłkarza ?

Szkolenie najmłodszych. Od którego roku życia najlepiej zacząć ?
6 grudnia 2016
Mecze charytatywne i ich znaczenie. Pomoc ważniejsza niż wynik.
13 grudnia 2016
Pokaż wszystkie

Obserwacja zawodnika przez skauta. Jak wygląda ocena piłkarza ?

Ocena zawodnika przez profesjonalnego skauta składa się z wielu aspektów. Podczas kursu skautingowego, dowiedziałem się jak bardzo istotna jest obserwacja nie meczu a zawodnika. W 2015 roku ukończyłem kurs IPSO na poziomie Football Scouting Level 1. Przez długi okres czasu zbierałem środki na ten kurs aż w końcu udało się w nim wziąć udział. Moimi wykładowcami byli profesjonalni i doświadczeni skauci angielskiej Premier Leaque. Od tamtej pory pogląd na futbol stał się trochę inny, bardziej szczegółowy. Zacząłem zwracać uwagę na takie rzeczy o których wcześniej nie miałem pojęcia. Po tym kursie wyszedłem z założenia, że dobra, sportowa edukacja musi być w cenie.

Na początku sezonu 2015/2016 otrzymałem propozycję współpracy z 4-ligowego wówczas klubu BTP Stal Brzeg. Podjąłem się pracy w roli analityka/statystyka. Byłem odpowiedzialny za analizę przeciwnika, raport meczowy i raport zawodnika. Czyli wszystko to czym również zajmuje się skaut. Wszelkie materiały przekazywałem trenerowi, który dalej analizował postawę piłkarzy i całego zespołu. Jak się okazało ten sezon był wtedy historyczny bo dał awans Stali Brzeg do 3 ligi. Pracę w klubie wspominam bardzo dobrze. Funkcja, którą pełniłem w zespole była dla mnie swego rodzaju bezpłatnym stażem. Liczyłem na zatrudnienie w kolejnym sezonie lecz po awansie zdecydowano inaczej i podziękowano mi za współpracę. Nie od dziś wiadomo, że każdy klub w Polsce rządzi się po swojemu. Ktoś czasem jest potrzebny bardziej a ktoś mniej. Jednak doświadczenie, które zdobyłem powinno z pewnością zaowocować w przyszłości.

W tym wpisie chciałbym zaprezentować przykładowy raport zawodnika, który sporządzałem podczas każdego meczu Stali Brzeg. Co prawda moich notatek było zawsze mnóstwo ale na papier przelewałem zawsze ten najwłaściwszy raport piłkarza. Warto dodać, że nie korzystałem z programów komputerowych, które wspomagają skautów w ocenie gry danego zawodnika, obliczają różne statystyki czy procentową ilość poruszania się piłkarza w poszczególnych strefach boiska. Takie programy zwykle nie są tanie. Ich wartość to kilka tysięcy złotych. Przez rok zebrałem bazę prawie 30 zawodników. Może kiedyś ta baza jeszcze się przyda. Mam taką nadzieję. Poniżej przedstawiam mój raport z obserwacji pewnego obrońcy (bez nazwiska konkretnego piłkarza). Baza, którą zdobyłem jest mojego autorstwa stąd zdecydowałem się na minimalizm w podaniu szczegółowych danych na temat tego zawodnika. W przyszłości postaram się także udostępnić moją przykładową analizę przeciwnika i kompletny raport meczowy.

RAPORT ZAWODNIKA
Przygotował:
Marcin Wołoszczak (IPSO Football Scouting) – Membership No. 1291

Imię i nazwisko:
Sezon:
Klub:
Mecz:
Data:

Pozycja: obrońca
Narodowość:
Polska
Wiek:

Wzrost:

Stopa/Noga:
lewa

Postura/Budowa: średniego wzrostu zawodnik, jako boczny obrońca należy do tych z kategorii niższych piłkarzy, z wagą około 75kg, krępej budowy ciała, zbity, masywny, o dość dużej masie mięśniowej.

Tempo: piłkarz charakteryzuje się dobrym tempem gry, jest dobrze przygotowany motorycznie, jego czas reakcji jest optymalny choć ma niekiedy problem z obliczeniem lotu piłki, zwłaszcza gdy dostaje podanie długie.

Praca na boisku: zawodnik pełni funkcję bocznego obrońcy, w tym meczu występował na lewej stronie, jego zadania polegają na wyrzucie piłki z autu, przesunięciu całej drugiej linii do przodu, podłączanie się do akcji ofensywnych, współpraca ze skrzydłowym (pomocnikiem), oraz środkowym obrońcą, zamykanie lewej strony, przerwanie akcji przeciwnika, asekuracja skrzydłowego, podciągnięcie gry do przodu, dośrodkowaniu w pole karne z lewej strony boiska. Jeśli ma możliwość to stara się wykorzystać szansę na oddanie strzału z dystansu.

Stosunek/Podejście: piłkarz ma odpowiednie podejście do gry, stara się, angażuje, dogrywa, przechwytuje piłki, jego podejście jest w pełni zadowalające choć miewa sytuacje dekoncentracji, pomyłek, tor lotu piłki zagranej górą do niego jest często źle wyliczony. Zawodnik ma również małe problemy z dobrym i optymalnym dośrodkowaniem.

Technika: zawodnik ma przyzwoitą technikę, dobrze ułożona lewa noga, potrafi grać czysto, jest usposobieniem piłkarza, który lubi ładną, kombinacyjną grę, posiada umiejętność dobrego zdyscyplinowania taktycznego. Jest szybki, sprawny, kreatywny.

Inteligencja: mądry, bystry, inteligentny, lecz  miewający przestoje w meczu, chce być aktywny, myślący, w pełni zmotywowany ale czasem wdzierają się delikatne pomyłki, złe zwroty akcji, nieodpowiednia empatia boiskowa.

Generalny komentarz: Zawodnik specyficzny, z jednej strony dobrze przygotowany fizycznie, waleczny, charyzmatyczny, aktywny, biorący czynny udział w konstruktywnej i ułożonej grze, a z drugiej nerwowy, reagujący dość ekscentrycznie gdy popełnia mały błąd. Myślę, że przez takie reakcje sam wyprowadza się z równowagi i nie może się skupić na dalszej grze. Jak wiadomo piłka to gra ciągłych wydarzeń, tutaj wszystko się zmienia. Piłkarz powinien być dostosowany do tego co się dzieje, umieć szybko reagować, podejmować decyzje, szybko zapominać o pomyłkach i skupiać się na istocie funkcjonowania własnej pozycji na boisku.

Werdykt/Rekomendacja: do ponownej obserwacji za pewien czas

Analiza/Statystyki gry zawodnika:
* zawodnik w tym meczu zanotował asystę
*
zawodnik grał do 75′ minuty
Ocena w skali punktowej (1-100)
* średnia tempa akcji = 65pkt
* średnia strzałów = 40pkt
* średnia podań kluczowych = 59pkt
* średnia dryblingów = 72pkt
* średnia podań w „16” = 49pkt
Ocena ilościowa pod kątem gry zawodnika
Pierwsza połowa spotkania:

* kontakt z piłką = 20
* przechwyty piłki = 5
* celne podania = 8
* niecelne podania = 4
* straty piłki = 3
* pojedynki główkowe = 1
* popełnione faule = 2
Druga połowa spotkania:
* kontakt z piłką = 15
* przechwyty piłki = 4
* celne podania = 6
* niecelne podania = 3
* straty piłki = 2
* pojedynki główkowe = 0
* popełnione faule = 3

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *