Szkolenie najmłodszych. Od którego roku życia najlepiej zacząć ? – www.mojapilka.pl

Szkolenie najmłodszych. Od którego roku życia najlepiej zacząć ?

Charakterystyka polskiego trenera. Jakie cechy powinien posiadać dobry trener ?
4 grudnia 2016
Obserwacja zawodnika przez skauta. Jak wygląda ocena piłkarza ?
10 grudnia 2016
Pokaż wszystkie

Szkolenie najmłodszych. Od którego roku życia najlepiej zacząć ?

Szkolenie dzieci to temat chyba najczęściej poruszany w środowisku piłkarskim w Polsce. Wiele ludzi zadaje sobie wciąż to samo pytanie. Kiedy rozpocząć grę w piłkę nożną ? Jaki wiek jest do tego idealny ? W moim rozumieniu szkolenie najmłodszych to temat bardzo rozszerzony. Przede wszystkim nie ma chyba progu wiekowego od którego można wystartować z nauką piłki nożnej. Natomiast z pewnością istnieją pewne progi szkolenia. Inaczej bowiem będzie wyglądał trening 7-latków a jeszcze inaczej trening 4-latków. Inaczej do treningu podchodzi 8-latek a jeszcze inaczej 5-latek. Tutaj trzeba umieć rozgraniczyć pewne aspekty szkoleniowe. Trzeba wiedzieć co i jak robić by dziecku nie zaszkodzić.

Z własnego doświadczenia wiem, że w początkującej fazie szkolenia najmłodszych adeptów futbolu stawia się głównie na motorykę, koordynację ruchową. Dopiero później przychodzi czas na aspekty związane z techniką a już na samym końcu element taktyki. Po drodze warto także zadbać o mentalność zawodnika. Bez tego ciężko jest się dostosować do współczesnej, zawodowej i profesjonalnej piłki nożnej. Za nim jednak rozpocznie się prawdziwa piłka to pamiętajmy, że dziecko powinno najpierw zasmakować sportowej rywalizacji w pozytywnym znaczeniu. „Mały Piłkarz” powinien cieszyć się futbolem, z chęcią chodzić na treningi, uczestniczyć w grach i zabawach piłkarskich. Początki tak właśnie muszą wyglądać. Z czasem wprowadza się nieco bardziej zaawansowany tryb szkolenia. Można wtedy popracować nad przyjęciem piłki wewnętrzną częścią stopy, podaniem krótkim czy podaniem długim, prowadzeniem piłki wraz ze zmianą kierunków, czy ogólną sprawnością fizyczną dziecka. Ważny jest także element związany z czasem reakcji takiego młodego zawodnika. Futbol to umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Piłkarz musi mieć zmysł, dobry przegląd całego pola, musi chcieć współpracować z innymi zawodnikami. Potrzebne są zatem odpowiednie ćwiczenia, które będą doskonalić tego typu aspekty.

Trening z najmłodszymi to ciężka i żmudna praca. Pierwsze efekty można zauważyć po roku treningów choć i to nie jest głównym wyznacznikiem. Dobrze przeprowadzony trening z „Małymi Piłkarzami” to taki po którym dziecko wraca do domu i mówi rodzicom, że już nie może doczekać się kolejnego. Sam doskonale wiem jak bardzo trzeba rozumieć świat dziecka bo sam tym dzieckiem kiedyś byłem. Miałem marzenia związane z piłką, miałem swojego idola czy ulubiony klub. W tamtych czasach jednak infrastruktura sportowa nie była tak rozwinięta jak dziś. „Mały Piłkarz” to człowiek mający swój sposób postrzegania świata i ludzi. Inaczej też wyobraża sobie grę w piłkę nożną. Większość dzieci myśli nieustannie o meczu dlatego bardzo ważne jest aby zawsze ale to zawsze zakończyć trening gierką. Osobiście stosuję system gry 4+1 lub 5+1. Podczas zajęć do dyspozycji mam średnio 15 a czasem 18 zawodników. Trening trwa półtorej godziny. Na gierkę poświęcam średnio 15-20 minut. Dzielę kadrę na 3 zespoły i w ten sposób rozgrywam mecz każdy z każdym po 5 minut. Uważam, że ten ostatni element treningu należy do dzieci, dlatego stoję jako instruktor piłki nożnej z boku i obserwuje poczynania moich podopiecznych. Reaguję tylko wtedy jeśli zachodzi potrzeba, np. przy rzutach rożnych czy podczas wyraźnie widocznego faulu. W ten sposób staram się być obok i nie ingeruje w mecz.

Podsumowując temat wieku dzieci uważam, że im szybciej wprowadzi się koordynację dla dziecka tym lepiej dla niego. Progres będzie zauważalny w szkole podstawowej gdzie rozpoczną się lekcje wychowania fizycznego. Dziecko może już wtedy wyróżniać się spośród innych pod względem fizyczności, motoryki. Świetną sprawą jest także połączenie nauki gry w piłkę wraz ze sztukami walki typu karate. Dobrym pomysłem jest także nauka pływania. Te wszystkie aspekty mogą przyczynić się do idealnego rozwoju dziecka pod kątem futbolu. Nie pozwólmy by era najnowszej technologii przejęła stery nad dziećmi. Tablet czy komórka to nie jest właściwy wyznacznik edukacji sportowej. Zaszczepmy dzieciom coś pozytywnego. Niech się ruszają, niech będą aktywni na świeżym powietrzu. Owoce tego mogą być naprawdę zaskakujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *